Je možné pre voľby prísť o priateľov?

Autor: Patrik Gondora | 26.3.2014 o 15:05 | (upravené 26.3.2014 o 15:19) Karma článku: 3,63 | Prečítané:  704x

Odpoveď je úplne jasná... Áno môže! Nie je to tak dlhá doba, čo som na istej sociálnej sieti zverejnil môj názor k udalostiam, ktoré sa uskutočnia najbližšiu sobotu. Samozrejme, jediné čo som urobil bolo to, že som podal iba svoj vlastný názor na to, koho by som volil, resp. nevolil. Výsledkom toho celého bolo len to, že istá osoba, ktorá dovtedy patrila medzi skupinu ľudí s označením „priatelia", sa rozhodla povedať, že ľudí voliacich istú osobu nedokáže naďalej považovať za priateľov.

O čo ide? Pre niekoho je pravdepodobne právo na vlastný názor niečím urážlivým, niečím čo nemá priestor v tejto dobe. Vyjadriť sa o tom, že už je toho moc, ako ľudia dávajú či na FB, Twitter alebo iné sociálne siete priam až skupinové petície a snahy o zdiskreditovanie určitého kandidáta.

Uveďme si príklad k nastávajúcej sobote. Dvaja kandidáti na prezidenta. Jeden sa volá Jožko Mrkvička a druhý sa volá Janko Hráško. Jožko je už dlhodobo politikom a Janko je známy dobrodinec, teda naoko. Jožka majú všetci, teda istá časť obyvateľstva plné zuby, lebo nie je človekom, ktorý podporuje iba podnikateľov a snaží sa dať ľudí na rovnakú čiaru. Je čas ekonomických kríz a, bohužiaľ, vykonáva aj nepopulárne opatrenia. Samozrejme, Jožko robí aj chyby a radí sa jednej skupiny politikov, ktorý niečo robia a patria na jednu stranu politiky. Pochopiteľne táto strana má aj svoju protiváhu na druhej strane. A táto protiváha má svojich voličov a zástancov. Teda jedny si vyčítajú tým druhým a opačne. Proste regulárny politický kolotoč, ktorý sa musí proste diať. Toľko o Jožkovi. K voľbám ako kandidát sa hlási aj Janko, naoko dobrodinec, ktorý má organizáciu na pomáhanie ľudom. Je to krásne a záslužné. V dnešnej dobe je treba pomáhať ľudom, ktorí toho veľa nemajú a bohužiaľ sú odkázaný na pomoc od druhých. Súhlasím, že takíto ľudia sú pre spoločnosť potrebný, o tom nemienim diskutovať a v zásade proti tomu nie som. No táto osoba nemala nikdy v živote s politikou nič spoločné, počul o nej či rozprával o nej možno v krčme, možno doma, možno pri rokovaniach. Ale skúsenosť absolútne žiadna. Poznajú ho ľudia na domácej pôde, prípadne ešte v okolitých štátoch ale to je všetko. Jeho politický kredit je takmer totožný s bodom mrazu. prvým kolom Janko prejde len vďaka tomu, že robí jednu vec. Zneužíva svoje „dobrodinstvo“ ako svoju predvolebnú kampaň. Ľudia, hlavne študenti, sa namotajú na to, že „aký je to priam anjel v ľudskej koži“ pretože pomáha druhým. Nech sa na mňa nikto na svete nehnevá, ale všade vo „vyspelom“ svete je priam protizákonné používať charitu a charitatívne „pomoci“ vo svojej predvolebnej kampani. Jednak je to dosť neľudské a jednak to hra na city, či mnoho ďalších dôvodov.

Čiže, obaja naši kandidáti prešli do druhého kola, jeden hádže špinu na druhého a takto, ako vždy sa vyostruje boj o voliča. Znovu vravím, je to klasický a regulárny boj o každý voličský hlas, nič na tom nie je. No tu sa však ukazuje to, kto je skutočne štátnikom a kto je tu len nováčik, ktorý netuši, ako to v politike funguje. Jeden sa usmieva a každý pokus o urážku berie s úsmevom na tvári, zatiaľ čo ten druhý hneď „frká“ jed na všetky strany, ktoré si dovolia povedať niečo čo sa mu nepáči. A to je už niečo, čo si osobne myslím, nie je dvakrát v poriadku.

Predstavme si hlavu štátu, ktorá zakaždým, keď niekto si dovolí povedať uštipačnú poznámku na jeho adresu bude stáť pred súdom. Tak bude prezidentom krajiny, kde väčšina obyvateľov bude sedieť vo väzení. A prečo? Lebo majú svoj názor, majú naň síce právo, no radšej by mali byť ticho aby prezident nerozhodoval podľa toho ako sa do rána vyspal a akú má náladu.

Mám rád tieto diskusie, pretože sa v nich ukáže, kto dokáže ako riešiť veci, ktoré človeka dostanú pod istý tlak.

Vráťme sa však k podstate. Vyjadrite svoj názor, poviete prečo si stojíte za svojím názorom a zrazu vám niekto oznámi: „Prepáč, ale každého kto je Mrkvičkovoličom používam za človeka, ktorý už viac nie je mojim priateľom.“ Že vravieť o tom, že post prezidenta by mal zastávať niekto, kto má skúsenosti a medzinárodný politický kredit, je TRÁPNE. A ospravedlňuje to tým, že sa niekto bojí niečoho nového... Ospravelňujem sa, no práve toto mi príde dosť trápne. Príde mi dosť trápne obetovať priateľstvo len preto, lebo má niekto svoj vlastný názor, niečo čo nás, ľudí, oddeľuje a odlišuje od zvierat.

Mimochodom, nemám v pláne voliť ani nášho fiktívneho Jožka a ani Janka. Ani jeden mi nepríde ako človek, pre ktorého by som sa mal postaviť a ísť vhodiť do volebnej urny svoj hlas. Rozhodovať sa medzi niekym, o kom je za tú dobu mienka...no prinajlepšom všelijaka a medzi niekym, kto zneužíva nešťastie pre svoju politickú kampaň. Nehnevajte sa ale to si radšej pospím, potom urobím niečo čo je skutočne pre mňa dôležité a pôjdem spať.

Ja osobne nie som ani pre jedného ani pre druhého. Nech voľby vyhrá ktokoľvek, nadávať aj tak budeme všetci. Bez ohľadu na to či niekto voli možnosť č. 1 alebo č. 2. Oba tábory budú veľmi nadávať. No rozhodol som sa, že sa ráno budem môcť pozrieť do zrkadla a povedať si, že ja som toho ktorého kandidáta nevolil.

Na záver len toľkoto, je smutné, že pre vyjadrenie svojho názoru vznikne „žabomyšia“ vojna medzi priateľmi. Niekto sa vás zastane s tým, že takéto riešenie je skutočne „trápne“, a odpoveďou dovtedajšieho priatela je len toľko, že podľa jeho názoru, akým človekom niekto chce byť, s takými ľudmi by sa mal schádzať, a to čo nechce aby ho ovplyvňovalo by mal vedieť i obmedziť. Toto povie niekto, kto vraví o tom, že na Slovensku chýba demokracia, že je tu pomali nejaký útlak názoru. A samostná osoba nedokáže názor druhého človeka rešpektovať. Kam sa to len tá naša spoločnosť uberá...

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

EKONOMIKA

Protischránkový register má prvú obeť, vypovedali nájom bratislavskej stanice

Firma má v prenájme pozemky pred stanicou.

ŠPORT

Únava či zmena lyží. Čo malo vplyv na zranenie Velez-Zuzulovej?

Sna o olympijskej medaile sa nevzdáva.

KULTÚRA

V súťaži Anasoft litera zvíťazil príbeh zo súčasnosti Som Paula

Román Som Paula presvedčil porotu túžbou po autentickosti.


Už ste čítali?